Konkursy są tworem szczególnym. Wynikiem decyzji podejmowanych przez konkretne osoby, a więc w jakimś sensie obciążone i przefiltrowane przez ich osobiste doświadczenie, zdobytą wiedzę, estetykę i gusta. Zdarza się jednak, że jurorzy reagują na zdjęcia w podobny sposób i szybko dochodzą do konsensusu. Tak właśnie było w tym przypadku. Miałem przywilej przewodniczyć tegorocznej edycji konkursu „Odlotowy Czas”, w którym zespół jurorów w osobach Cezarego Janickiego oraz Rafała Wylęgały szybko i zgodnie wybrał kolekcję fotografii przydzielając im nagrody i wyróżnienia.

Poniżej pozwalam sobie na przytoczenie własnych argumentów, które posłużyły w podjęciu ostatecznej decyzji.

NAGRODY

1. Zdjęcie posiada wiele znamion, aby można było je nazwać fotografią i obrazem. Jest metaforyczne, nie dosłowne. Zaskakujące, nie oczywiste. Zawiera treść i jednocześnie posiada nienaganną formę, co prowadzi do poczucia szlachetnej harmonii. Można mu przypisać wiele znaczeń. To rzadkie, a tym samym bardzo cenne.

2. Delikatny i szlachetny sposób, aby opowiedzieć o radości życia w miejscu, które wydawać by się mogło, że szczęście go często nie odwiedza. Wieloplanowa konstrukcja, bardzo dobrze wykorzystane światło oraz dyskretne użyty kolor. To dobra, dziennikarska opowieść o kondycji człowieka, który przez fotografa potraktowany jest podmiotowo, a nie przedmiotowo.

3. To zdjęcie ujawnia niezwykłą siłę fotograficznego medium, która zaskakuje tym, iż z rzeczy potocznie uznawanych za mało atrakcyjnie, potrafi uczynić coś niezwykłego. Deska rozdzielcza samochodu przecież ma tyle w sobie uroku, co zużyty kubek po jogurcie. Ale w tym wypadku fotografowi udało się odebrać znaczenie temu banalnemu przedmiotowi i tym samym przenieść odbiorcę w zaskakujący, niemal magiczny świat ciekawie zapowiadającej się podróży.

WYRÓŻNIENIA

1. W tym zdjęciu jest coś, co trudno wyrazić słowami. No chyba, że zajmie się tym poeta. Może jest nim dziwny urok nostalgii, jakiejś tęsknoty za czasami młodości i beztroskich wakacji. Na duszy robi się przyjemnie, ale by nie popaść w banał sentymentu, autor oferuje nam dwa konie w tym wyjątkowego, bo aż o ośmiu kończynach. Orszak prowadzi krowa, też chyba rzadko kojarzona z charyzmą potrzebną w przewodnictwie. Te elementy to jak drobina pisku między zębami i chyba właśnie dzięki temu zapamiętujemy tę fotografię.

2. Humor w przeciwieństwie do anegdoty jest wyzwaniem trudnym, przywilejem zarezerwowanym dla inteligentnego obserwatora. Z takim właśnie bystrym autorem mamy tutaj do czynienia. Ukrzyżowany na piasku młody chłopak. Zapewne miłośnik futbolu, bo głowę już wymienił na piłkę. Ale spokojnie, jest kontrolowany przez młodą dziewczynę, która uchroni go przed całkowitym szaleństwem. Trzyma go na dyskretnym łańcuchu. Po plaży spaceruje mężczyzna z nieodzownym atrybutem sukcesu; sandałami oraz brzuchem, który chyba uważa za coś wyjątkowego, godnego zwrócenia uwagi, gdyż intencjonalnie go odsłania. Pozostali patrzą na banalne, bezkresne morze. Ja też lubię na nie patrzeć i cieszyć się chociażby tym, że człowiek jeszcze nie potrafi go wyasfaltować.

3. Świat jest pełen ludzi dziwnych i te dwie nobliwie wyglądające siwe głowy, odnoszę takie wrażenie, że podzielają tę opinię. Zdjęcie jest proste co ułatwia lekturę zawartego w nim przekazu. Szczególnie dobrze użyta głębia ostrości. Ale zdjęcie ma też w sobie zaskakujący element, którym jest perspektywa z jakiej zostało zrobione. Kompozycja daje komfort oglądania i nie muszę rozstrzygać tego, na co powinienem zwrócić większą uwagę. Na formę czy też na treść. Obydwie rzeczy wspomagają się i zostały ze sobą dobrze zestrojone.                                                                                                         Tomasz Tomaszewski

Konkurs trwał od 16.11.2018 r. do 26.12.2018 r. W konkursie wzięło udział 641 osób.

Sponsorzy konkursu: - Sponsor Główny – Sony Polska - Sponsor nagrody specjalnej - Poljot Euro (reprezentujący w Polsce markę Aviator Swiss Made) 


Komisja:

Przewodniczący -Tomasz Tomaszewski, ambasador marki Sony
Rafał Wylegała - Sony Polska
Cezary Janicki  - Internetowy Sklep-Komis fotograficzny „OKO”

Nagrodzeni:

I miejsce – Bartłomiej Krężołek „Dywan”
II miejsce
 – Mariusz Janiszewski „Filipiński czas”
III miejsce – Bartłomiej Szymański „Czas na odlot”

Wyróżnienia:

I wyróżnienie – Katarzyna Her-Czerwieniec „Harmonia”
II wyróżnienie
 – Jakub Baczyński „Młodym potrzebna jest przestrzeń starym czas”
III wyróżnienie
 – Marcin Urbanowicz „Skok”

Nagrody:
I miejsce: Aparat Sony A7 II body o wartości 4999 zł
II miejsce: Aparat Sony RX0 o wartości 2999 zł
III miejsce: Aparat Sony DSC HX-99 o wartości 2299 zł


Wyróżnienia:
Albumy fotograficzne Tomasza Tomaszewskiego z autografem o wartości 600 zł każdy. 
http://academy.tomasztomaszewski.com/

Drugie jury w składzie: 

Gocza Gigaurii-Poljot Euro
Przemysław Rachubka- Poljot Euro
Anna Wójcik-Janicka-Centrum Sprzedaży Internetowej e-zegarek.pl

Nagroda Specjalna:

Dawid Stawiak „Basen”


Nagroda specjalna:
Zegarek Aviator Aircobra V.1.22.0.149.4 o wartości 1340 zł oraz kurtka Flyers o wartości 490 zł z indywidualnie wyhaftowaną naszywką z treścią zaprojektowaną przez Zwycięzcę.

 

Nagrodzone prace:

nagroda pierwsza e-zegarek.pl
I miejsce – Bartłomiej Krężołek „Dywan” (zdjęcie wykonano przy użyciu FujiFilm X-T2)

nagroda druga e-zegarek.pl
II miejsce
 – Mariusz Janiszewski „Filipiński czas” (zdjęcie wykonano przy użyciu Leica M9)

nagroda trzecia e-zegarek.pl
III miejsce – Bartłomiej Szymański „Czas na odlot” (zdjęcie wykonano przy użyciu Nikon D5300)


Wyróżnione prace:

wyróżnienie pierwsze e-zegarek.pl
I wyróżnienie – Katarzyna Her-Czerwieniec „Harmonia” (zdjęcie wykonano przy użyciu Fujifilm X30)

wyróżnienie drugie e-zegarek.pl
II wyróżnienie – Jakub Baczyński „Młodym potrzebna jest przestrzeń starym czas” (zdjęcie wykonano przy użyciu Sony A7)

wyróżnienie trzecie e-zegarek.pl
III wyróżnienie
 – Marcin Urbanowicz „Skok” (zdjęcie wykonano przy użyciu Nikon D610)


Nagroda specjalna:

nagroda specjalna zegarek Aviator Swiss Made
Dawid Stawiak „Basen”
(zdjęcie wykonano przy użyciu Sony A6000)