Na co dzień raczej o tym nie pamiętamy, ale  prawda jest taka, że o zegarek należy dbać. Im więcej uwagi poświęcimy jego pielęgnacji, tym dłużej zachowa estetyczny, świeży wygląd. Co więcej, nieznajomość najważniejszych zasad może jedynie zegarek uszkodzić. Jak dbać o poszczególne elementy zegarka? Jakich środków używać? Dziś zdradzamy kilka trików które, nawet mimo codziennego noszenia, pomogą  utrzymać zegarek w nienagannym stanie. 

Niezależnie od tego, czy posiadamy jeden zegarek, który nosimy każdego dnia, czy też kilka różnych modeli, warto co nieco wiedzieć o ich pielęgnacji. Zegarek, podobnie jak samochód, to skomplikowana konstrukcja, która się zużywa w codziennym użytkowaniu. Dlatego niektóre części trzeba czasami wymienić, inne wystarczy jedynie odświeżyć.

Jak czyścić zegarek?

To oczywiste, że na zegarku gromadzą się różnego rodzaj zabrudzenia, zwłaszcza na elementach pozostających w kontakcie z naszą skórą. Jedna, podstawowa zasada: nie używamy do czyszczenia zegarka żadnych środków chemicznych. Zegarki damskie oraz zegarki męskie należy czyścić miękką, suchą szmatką (zegarki Glycine oraz zegarki Junghans posiadają tego typu szmatki w zestawie). Za jej pomocą wytrzemy szkło, kopertę oraz dekiel zegarka, który bezpośrednio przylega do naszej skóry. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, w których łączą się dwa różne elementy bowiem to właśnie tam zalega najwięcej zanieczyszczeń.

zegarki szwajcarskie

Jak pielęgnować pasek od zegarka?

Pasek od zegarka to kolejny element, który w bezpośrednim kontakcie ze skórą chłonie pot oraz wilgoć. Sposób czyszczenia jest uzależniony od surowca, z którego pasek jest wykonany. Paski do zegarka z naturalnej skóry trudno jest wyczyścić ze względu na fakt, że skóra nie toleruje środków chemicznych ani wody. Paski z kauczuku oraz paski z lateksu sprawiają pod tym kątem nieco mniej problemów: do utrzymywania ich w czystości wystarcza wilgotna, miękka szmatka. W obydwu przypadkach zaleca się wymianę paska na nowy co 1,5 roku lub co 2 lata. Odrębną kategorią jest stalowa bransoleta. Tą można czyścić za pomocą szmatki, a drobne rysy można spolerować. Ale bransoletę w ostateczności również można też wymienić.

Jeżeli szerokość paska jest standardowa, można korzystać z zamienników. O dostępność akcesoriów danej marki warto się dowiadywać już podczas zakupu. W niektórych przypadkach okres oczekiwania wynosi nawet do 6 tygodni. Dlatego też aby zaoszczędzić sobie czekania, warto złożyć zamówienie na pasek już w momencie zakupu zegarka.

paski do zegarków zmiana

Polerowanie szkła zegarka oraz polerowanie bransolety

Elementów, które z biegiem czasu potrzebują renowacji lub wymiany, jest w zegarkach więcej. Zalicza się do nich także szkło i koperta. Szkło mineralne oraz szkło szafirowe można wypolerować specjalną pastą. Za jej pomocą można skutecznie usunąć drobne zarysowania powstające po jakimś czasie wskutek użytkowania zegarka. W skrajnych przypadkach, takich jak głębokie rysy, ubytki czy też pęknięcia, szkło należy wymienić. Zarówno polerowanie jak i wymianę warto wykonywać w profesjonalnym serwisie zegarków, lub za pośrednictwem naszego sklepu.

Raz na jakiś czas warto oddać zegarek również na polerowanie koperty. To drobny zabieg który przywróci kopercie zegarka ładny i świeży wygląd oraz utracony blask.

zegarki niemieckie szkła

Wymiana baterii w zegarku oraz przegląd

Obok samych elementów zewnętrznych zegarka nie można zapominać o tym, co najważniejsze: mechanizmie zegarka, czyli jego sercu. W przypadku zegarków kwarcowych napędza je bateria. To źródło energii, które w pewnym momencie należy wymienić aby zapewnić prawidłową pracę zegarka. W przypadku zegarków mechanicznych sprawa jest nieco bardziej złożona. Ze względu na skomplikowany mechanizm, należy je regularnie oddawać na przegląd który pozwoli uniknąć poważnej usterki.

serwis zegarków

Na wyjątkową uwagę zasługują zegarki eco-drive (takie w swojej ofercie posiada japoński producent Citizen). Energię do pracy czerpią one z naturalnego światła. Co więcej, magazynują one zapasy tej energii, dzięki czemu nawet jeżeli nie nosimy takiego zegarka, a zamkniemy go w szufladzie, to nadal będzie odmierzał czas. Ale tylko do pewnego momentu. Po upływie 6 miesięcy zegarki eco-drive nie dosyć, że przestaną pracować, to będą wymagać pomocy serwisu aby ich mechanizm wrócił do działania. Warto o tym pamiętać.

Ja widać proces pielęgnacji zegarka jest złożony a elementów, na które warto zwrócić uwagę, jest sporo. Ale poświęcając zegarkom odrobinę uwagi zyskamy w zamian ich piękny wygląd oraz nienaganny pracę mechanizmu. Dzięki temu zakup zegarka będzie udaną inwestycją nawet na długie lata. A takie zakupy zawsze cieszą najbardziej.

Zdjęcia z naszej wizyty w fabryce Vostok Europedzięki uprzejmości Poljot Euro. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies
a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji,
z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).