Jak mierzy się czas w monotimerze? – zegarek z jedną wskazówką

Od zarania dziejów mierzono czas na różne sposoby. Obserwowano słońce, zwierzęta, roślinność, gwiazdy. Nasłuchiwano czy pieje kur, czy dzwonią pobliskie kościoły. Nikt dokładnie nie wiedział, czy jest 13:45 czy już bliżej 14:00. Czas, mimo tego, że względnie dał się kontrolować dalej płynął w swoim rytmie. Z czasem opracowaliśmy sobie jako ludzkość „sposób na czas” – zamknęliśmy go w zegarkach, ubraliśmy w kilka wskazówek, by jeszcze dokładniej móc go określać. Dziś jednak na rynku zegarmistrzowskim zaczynają pojawiać się odchyły od tych regulacji, a poniższy artykuł opisuje zegarek nie z trzema, lecz jedną wskazówką.

ZEPPELIN New Captain's Line

„Mamy czas, czas nie goni nas!” – jak zegarki Zeppelin sprawiają, że czas płynie wolniej

Być może nie jest to oczywiste i będzie wymagało delikatnego wdrożenia. Być może zdarzy się na początku pomylić godziny i lekko się spóźnić. Być może tak jak z każdą nową aktywnością nasz mózg będzie musiał przyswoić nowe dane. Jednak w konsekwencji tej próby może się okazać, że tak jak my rozkochacie się w monotimerach. Ich wyjątkowość zamknięta jest właśnie w tej jednej wskazówce. Przyjrzyjmy się modelowi z serii niemieckich zegarków Zeppelin New Captain’s Line. Producent znany jest z elegancji i jakości wykonania, które potwierdza ponad 100-letnia obecność na rynku. W przypadku tego modelu obserwować możemy delikatne różnice np. na tarczy, w rozłożeniu i liczbie kreseczek, dokładnie 144. Jakie są główne zalety takiego rozwiązania? Mniej precyzyjna kontrola każdej minuty, która paradoksalnie sprawia, że czasu jest więcej.

zegarek kwarcowy 8642-5

Jak odczytać godzinę na zegarku z jedną wskazówką?

Zwróćcie uwagę, że między jedną godziną a drugą występuje jeden dłuższy znacznik (oznaczający pół godziny) oraz między pół-godzinnym, a godzinnym znacznikiem również jest mały graficzny akcent. Jak łatwo się domyślić to oznaczenie kwadransu. Powoli się rozjaśnia prawda? Na szczęście w tym modelu ułożenie tarczy jest takie jak w standardowym rozkładzie, więc nawet zerkając bardzo szybko na nadgarstek jesteśmy w stanie oszacować godzinę w mgnieniu oka.

niemieckie zegarki Zeppelin

Czy ważny jest czas co do sekundy?

Zegarki jedno wskazówkowe mają za zadanie postawić właściciela przed ważnym pytaniem – czy chce być aż tak skupiony na każdej sekundzie swojego życia? Czy dokładna kontrola ma dla niego aż taką wartość? A może chciałby się zarazić spojrzeniem na świat typu: „Szczęśliwi czasu nie liczą?” Albo liczą jedną wskazówką?

Dla nas to kwestia indywidualna, dlatego naszym klientom dajemy wybór. Zapraszamy do obejrzenia wspomnianego Zeppelin New Captain’s Line oraz innych modeli tego producenta.

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies
a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji,
z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).