Jaki jest zegarek, każdy widzi. Poszczególne modele różnią się kolorem, kształtem i gabarytami. To, co najważniejsze, skrywa się jednak w środku. Mechanizm, nazywany również sercem, jest kluczowym elementem każdego zegarka. Obecnie rynek oferuje kilka różnych mechanizmów. Jednak tym najczęściej wybieranym jest mechanizm automatyczny oraz mechanizm kwarcowy. Co warto wiedzieć podejmując decyzję o zakupie?

Obydwa mechanizmy posiadają zarówno swoje wady, jak i cały szereg zalet. Jednak wspólny mianownik pozostaje bez zmian: dzięki ich pracy zegarek ma odmierzać czas. Wbrew pozorom zegarki z mechanizmem kwarcowym trafiły do sprzedaży nie tak dawno temu, bowiem w latach 70-tych XX wieku. Przed ich przyjściem na świat obowiązywały zatem znane od wieków zegarki z mechanizmem automatycznym.

Mechanizm automatyczny – wady i zalety

To niezwykle złożony mechanizm, który energię do pracy pozyskuje z naciągniętej sprężyny. Ta, rozwijając się oddaje skumulowaną energię, która z kolei napędza wszystkie podzespoły. Zegarki z mechanizmem automatycznym mają zatem jedną, bardzo dużą zaletę – nie wymagają wymiany źródła zasilania w postaci baterii. Mechanizm automatyczny nakręca się za pomocą koronki lub też ruchu nadgarstka. Należy zatem pamiętać, że jeżeli zrezygnujemy z noszenia tego typu zegarka przez jakiś czas, obecny w jego wnętrzu mechanizm przestanie pracować i aby ruszył będzie wymagał ponownego nastawienia i nakręcenia. Decydując się zatem na zegarek z mechanizmem automatycznym, warto rozważyć również rotomat – urządzenie imitujące ruch nadgarstka które tym samym zadba o właściwą pracę mechanizmu. Na tym jednak nie koniec. Mechanizm automatyczny to bardzo skomplikowana konstrukcja, na którą składa się ogromna ilość elementów. Dlatego też w przypadku takiego mechanizmu należy wykonywać regularne przeglądy oraz wymianę smaru. Nie ma jednak piękniejszego widoku, niż praca serca, którą można podglądać przez szklany dekiel zegarka. Charakterystyczna w tego typu zegarkach jest również płynna i jednostajna praca wskazówki sekundnika. O tego typu zegarkach mówi się, że są wieczne a odpowiednio konserwowane mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom.  

zegarek meski orient automatyczny

Mechanizm kwarcowy – wady i zalety

Zegarki z mechanizmem kwarcowym nie wymagają od użytkownika już tak dużej ilości uwagi. To znacznie prostsza konstrukcja, a co za tym idzie, nie ma tu konieczności wykonywania regularnych przeglądów. Zegarków kwarcowych nie trzeba również nakręcać bowiem źródłem zasilania mechanizmu jest bateria. Na uwagę zasługuje fakt, że posiadają one tzw. rezonator kwarcowy który ma ogromny wpływ na punktualność tych zegarków (wahania oscylują w granicach od kilku do kilkunastu sekund w skali miesiąca). Bateria ma jednak określoną żywotność, dlatego co jakiś czas należy ją wymieniać dla zachowania prawidłowej pracy zegarka. Ale to operacja, którą można wykonać u każdego zegarmistrza. Dodatkowo producenci dwoją się i troją, aby oferta zegarków z mechanizmem kwarcowym była coraz bardziej imponująca. Kto zatem szuka oryginalnego zegarka z mechanizmem kwarcowym, ten będzie miał w czym wybierać.

Zegarki z mechanizmem kwarcowym to zatem dokonała propozycja dla użytkowników, którzy cenią w zegarkach ich bezobsługowość i precyzję chodu, a lista obowiązków sprowadza się co jakiś czas do wymiany baterii. Z kolei zegarki z mechanizmem automatycznym są dedykowane dla pasjonatów, którzy nie tylko lubią zagłębiać się w świat skomplikowanych mechanizmów, ale również czerpią przyjemność z dbania o tą misterną i delikatną konstrukcję.

zegarek kwarcowy na pasku marki orient

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies
a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji,
z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).