Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy w 2023 roku? Jeśli z 28 (sobota) na 29 października (niedziela) zdecydujesz się pozostać na nogach do godziny 2:59 zauważysz jak godzina w Twoim telefonie (w większości aktualnych modeli) przeskoczy ponownie na 2:00. Nieprzerwanie od 1977 roku w Polsce ta czynność dokonywana jest dwukrotnie. W ostatni weekend października, gdy jesień już na dobre zajrzy do okien, oraz w marcu, późną wiosną. W 2024 roku ta data przypada na 31 marca. Niegdyś to działanie miało zastosowanie praktyczne, by oszczędzić na energii elektrycznej, dzisiaj to kwestia bardziej przyzwyczajenia i przyjętych norm. Od lat trwają burzliwe dyskusje czy zachowywać ową tradycję czy nie, ale pewnych jest kilka rzeczy: już niebawem cofamy wskazówki o godzinę, śpimy 60 minut dłużej. O to, by czas był poprawny, musimy zadbać na wszystkich naszych zegarkach :)

Czy godzina w moim zegarku przestawi się sama czy muszę to zrobić ręcznie?

zegarki meskie i damskie

Wszystko zależy od tego jakie modele masz w swojej garderobie. Jeśli mówimy o czasomierzach sparowanych z urządzeniami mobilnymi to technologia zrobi to za nas i dokona synchronizacji czasu nawet bez naszej wiedzy bądź przy użyciu kilku kliknięć, np.Withings Activite Steel HR Sport Black.  Natomiast, jeśli jesteśmy właścicielami zegarków mechanicznych bądź kwarcowych musimy posłużyć się koronką, mając na względzie delikatne i wrażliwe wnętrze mechanizmu. Trzymając w dłoni np. INVICTA Angel miejmy świadomość, że ustawiając godzinę wskazówki powinny podążać w prawo (czyli przewijamy prawie całą dobę), nigdy w drugą stronę bo to może spowodować usterkę wymagającą interwencji specjalisty. Podobnej uwagi wymagają modele mechaniczne z automatycznym naciągiem, np. ORIENT Classic Automatic. Tutaj istotna jest również pozycja wskazówek podczas manewru. W zależności do tego czy Twój model jest wyposażony w datownik bądź 2 koronki, ten proces będzie wyglądał nieco inaczej.

Technologiczne udogodnienia a samodzielne przestawianie zegarka

sklep z zegarkami

Nawet kiedy zmiana czasu w Twoim zegarku wydaje się być bardziej skomplikowana (jak wspominaliśmy wcześniej) tak naprawdę nie zajmie to dłużej niż kilka minut. Informacje, które mogą pomóc znajdują się często w instrukcjach załączanych do poszczególnych modeli, które sprzedają autoryzowane punkty. Dla przykładu w czasomierzach linii CITIZEN Radio Controlled zmiana czasu następuje dzięki synchronizacji mechanizmu z falami radiowymi. Ten rodzaj sterowania gwarantuje aktualną godzinę zawsze, niezależnie od pory roku czy szerokości geograficznej. Wygodnie i zgodnie z nowinkami technologii. Niezależenie od tego czy bliższe Twoim upodobaniom są analogiczne rozwiązania czy bratasz się z nowoczesnością, w e-zegarek.pl mamy tysiące zegarków, które mogą sprostać Twoim oczekiwaniom. Serdecznie zapraszamy Cię do naszego sklepu stacjonarnego przy ul. Puławskiej 10 w Warszawie, gdzie prócz pomocy być może pokażemy Ci interesujące modele na nadchodzące jesienne dni.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania