O kobiecej, niezwykłej sile mówi się w obecnych czasach coraz częściej. W przeciwieństwie do minionych dekad, nikogo nie zdziwi już fakt, że stanowiska wymagające niezwykłej wytrwałości fizycznej lub wysokiego wykształcenia, obejmowane są przez kobiety. Obecna sytuacja jest jednak wynikiem długoletniej pracy i pokonywania barier. Jedną z osób, które się do tego przyczyniły, jest wybrana pośród setek ochotniczek Walentina Tierieszkowa, która osobiście poprowadziła misję Wostok 6 i 16 czerwca 1963 znalazła się na orbicie.


zegarki limitowane szturmanskie


Pierwsza kobieta w kosmosie

Urodzona w 1937 roku Tierieszkowa, od wczesnej młodości angażowała się politycznie. Właściwie, nie miała ona odpowiedniego przygotowania, aby zostać kosmonautką. Codzienność zajmowała jej praca w fabryce opon oraz w przędzalni bawełny w Jarosławiu. Jej ogromną pasją były jednak skoki spadochronowe, których przed zgłoszeniem się do programu kosmicznego wykonała aż 126. Uważamy za niezwykle inspirujące, że w wieku 26 lat postanowiła ona podążyć za marzeniami i niemal sięgnąć gwiazd, zostawiając w tyle bezpieczną codzienność.

Za co można kochać Jurii Gagarina

Otuchy przed podróżą w nieznane z pewnością dodawał fakt, że przodownikami lotów kosmicznych byli dzielni obywatele Związku Radzieckiego, między innymi rodak Jurij Gagarin. Gagarin, po ukończeniu 15 lat, rzucił szkołę średnią aby „uczyć się fachu”, po czym został przyjęty do szkoły zawodowej przy zakładach metalowych. Tam zdobył zawód, co pomogło mu później rozpocząć naukę w Szkole Technicznej. Zawsze był bardzo aktywną osobą; zimą często widziany był na łyżwach lub nartach, latem na boisku koszykowym lub treningu lekkoatletycznym. Wkrótce jego pasją stała się również nauka latania oraz skoki spadochronowe. W późniejszym czasie wstąpienie do aeroklubu, nauka pilotażu, samodzielne loty i wstąpienie do Wojskowej Szkoły Lotniczej, były metaforycznymi schodkami prowadzącymi wprost na pokład statku kosmicznego.

zegarki limitowane szturmanskie

Fakt, że nie wywodził się on z uprzywilejowanej, zamożnej rodziny a z prostej klasy pracującej, znacząco wpłynął na to, jaką sympatią darzyli go rodacy. Wysoka popularność oraz niezwykłe osiągnięcia nie uderzyły mu do głowy. Był życzliwą i godną naśladowania osobą. Dodatkowo, na ocieplenie jego wizerunku miała wpływ mała, życiowa i znana każdemu wpadka. Podczas spotkania Gagarina z Nikitą Chruszczowem, obiektywy aparatów uchwyciły rozpiętą klamerkę przeznaczoną do podtrzymywania skarpetek, która w pierwszej chwili została uznana za sznurówkę.

Zegarki Gagarin dla wyjątkowych Kobiet

Zainspirowana wielkimi wydarzeniami marka Szturmanskie, poświęciła Gagarinowi całą kolekcję, na którą składają się modele zarówno damskie jak i męskie. Obecność takiego wyjątkowego zegarka na nadgarstku, z pewnością dodaje otuchy i przypomina, że każda z nas może pokonywać swoje bariery. Wyjątkowy styl vintage sprawia, że to idealny dodatek dla kobiet które pasjonują się historią kosmonautyki oraz dawnym, rosyjskim zegarmistrzostwem. Koperta zegarka to zaledwie 33 mm, dlatego w subtelny sposób ozdobi damski przegub. Skromny dekiel pozwala na umieszczenie na nim eleganckiego grawerunku. Może być to ważna data, upamiętnienie jakiegoś osobistego osiągnięcia lub ulubiony cytat. Miejsca jest dużo, ogranicznikiem jest jedynie nasza wyobraźnia.

zegarki damskie Sturmanskie gagarin

Na pierwszą wizytę kobiety na księżycu trzeba będzie czekać aż 55 lat. Tyle minie do tego czasu od pierwszej misji Apollo11 w 1969 roku do momentu, kiedy ta historyczna chwila nastąpi, czyli już za 3 lata. Dumne, ze swoich produktów oraz rządne testów marki, wyposażają śmiałków w cuda obecnej techniki przy każdym możliwym locie. Zegarek Szturmanskie gościł na nadgarstku Jurija Gagarina podczas jego historycznej podróży. Jaki czasomierz będzie towarzyszem kobiecego lotu, w roku 2024? Jesteśmy kosmicznie ciekawi.

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies
a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji,
z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).