Zegarki różni wygląd, mechanizm, wodoszczelność, przeznaczenie. Mało tego; możemy wybierać zegarek na pasku, lub zegarek na bransolecie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które z tych rozwiązań jest lepsze, ale zanim dokona się wyboru, warto na temat ich użytkowania, wykonania i konserwacji co nieco wiedzieć. Poniżej garść cennych informacji, które pomogą uniknąć zbędnych rozczarowań.

Przede wszystkim nie znajdziemy tu podziału na płeć bowiem zarówno zegarki męskie, jak i zegarki damskie są dostępne i na paskach, i na bransolecie. Mamy zatem wybór, i to nie mały ponieważ obydwa rozwiązania różnią się wzorem, kolorem i sposobem wykonania. A to sprawia, że decyzja o wyborze zegarka do łatwych nie należy.

Pasek do zegarka – co warto wiedzieć?

Pasek do zegarka może być wykonany z naturalnej skóry, materiału, silikonu bądź też kauczuku. Ich kolorystykę ogranicza jedynie wyobraźnia producenta. Tu warto wspomnieć, że kauczuk jest materiałem naturalnym, dlatego też paski z kauczuku są rozwiązaniem stosowanym w tych nieco droższych zegarkach (Locman, Oris, Aviator). Paski z silikonu oferują zegarki Ice Watch, zegarki Tommy Hilfiger czy też zegarki Orient.

zegarek na paskuzegarek na pasku max bil

Jak każdy produkt, tak również i pasek do zegarka ulega z czasem zniszczeniu. Paski z silikonu oraz kauczuku lepiej reagują na wilgoć oraz pot. Z tego względu są chętniej wybierane w sezonie letnim. Zegarek na tego typu pasku (pod warunkiem, że sam zegarek jest wodoszczelny) możemy bez problemu zanurzyć również w wodzie.

Z kolei pasek do zegarka wykonany ze skóry naturalnej kontaktów z wodą powinien unikać. Kiedy już jednak do takiej sytuacji dojdzie, korzystanie z grzejnika czy też suszarki absolutnie nie jest wskazane. Zegarek należy odłożyć i poczekać, aż skóra sama wyschnie. Ale jak najbardziej wskazana jest jego regularna wymiana. Skórzany pasek chłonie bowiem wilgoć i nasz pot, a że pod żadnym pozorem nie można go czyścić środkami chemicznymi, pozostaje tylko wymiana co jakiś czas na nowy. W przypadku zegarka, który ma standardową szerokość mocowania paska, można postawić na zakup zamiennika. Te coraz częściej pod kątem jakości, nie ustępują oryginałom, a są nieco tańsze (np. marka Morellato dostępna w naszym sklepie). Warto również pamiętać, że  jak zegarek do garnituru, to tylko na skórzanym pasku.

Bransoleta do zegarka – co warto wiedzieć?

Bransolety do zegarków są produkowane ze stali szlachetnej. Stal ma szereg plusów: w codziennym użytkowaniu nie rdzewieje, nie odkształca się ani też nie pęka. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu bransoleta nie jest niezniszczalna, dlatego nie zaleca się jej kontaktu np. ze środkami chemicznymi które mogą wywołać odbarwienia. Niektórzy producenci (dobrym przykładem są tu zegarki Citizen) poszli o krok dalej i w swojej ofercie posiadają również zegarki na bransolecie z tytanu, który jest o wiele lżejszy, niż tradycyjna stal nierdzewna wykorzystywana do produkcji zegarków na bransolecie.

Producenci popuścili również wodze fantazji w temacie wzorów i kolorów. W efekcie tego bransolety, obok klasycznej stali, mogą mieć kolor m.in. czerni, złota, granatu i bieli. Wyróżniamy również kilka wzorów, jakimi są: klasyczna bransoleta z dużych ognich, klasyczna wykonana z mniejszych lub mieszanych ogniw oraz bransoleta biżuteryjna i typu mesh. Warto wiedzieć, że bransoletę typu mesh można skrócić samodzielnie. Wystarczy delikatnie podważyć zatrzask, który znajdziemy na wewnętrznej stronie zapięcia bransolety. Pomoże w tym spinacz lub mały śrubokręt. Po odblokowaniu zapięcie można swobodnie przesuwać wzdłuż bransolety aby dopasować jej rozmiar. Następnie wystarczy zablokować mechanizm mocujący. Jeśli szukasz damskiego zegarka na bransolecie znajdziesz je w takich markach jak: Cluse czy wśród zegarków Rosefield oraz niemiecka marka zegarków Junghans

zegarek  na brasolecieZegarek szwajcarski na bransolecie

Jak prawidłowo skrócić bransoletę w zegarku? Jest na to jedna zasada: po jej skróceniu pomiędzy zegarkiem a nadgarstkiem powinien się mieścić najmniejszy palec naszej dłoni. Użytkownicy zegarków często mają zbyt długą bransoletę, w wyniku czego jest ona zbyt luźna. Niesie to ze sobą ryzyko zerwania zegarka zahaczając np. o klamkę. Z kolei zbyt ciasna bransoleta zegarka będzie nam przeszkadzać i wpijać się w skórę. A przecież noszenie zegarka nie powinno mieć nic wspólnego z dyskomfortem.

Zegarki na bransolecie mają tą przewagę, że lepiej sobie radzą z wodą czy ludzkim potem. Ich zaletą jest również pielęgnacja, do której wystarczy czysta, miękka szmatka. Oczywiście stalowe bransolety również nie są niezniszczalne. Pomijając tak ekstremalne przypadki, jak zerwanie, z biegiem czasu mogą one nosić ślady zużycia. Stalową bransoletę można wtedy wymienić, lub ją rewitalizować oddając do zegarmistrza na polerowanie. To niedrogi zabieg, który pozwoli odzyskać utracony blask zegarka na bransolecie.

Zarówno zegarki na pasku, jak i zegarki na bransolecie mają swoje zalety. Pasek z naturalnej, miękkiej skóry czy też silikonu jest przyjemniejszy w kontakcie ze skórą. Z kolei bransoleta zapewnia bardziej masywny wygląd, a jej pielęgnacja jest po prostu łatwiejsza. Ostateczna decyzja o wyborze zegarka pod tym względem należy już jednak tylko do Ciebie.

zegarki na mesh

 

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania